UEE-5/30-D48NB-C
DigiKey Part Number
811-2963-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UEE-5/30-D48NB-C
Description
DC DC CONVERTER 5V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 30A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UEE-5/30-D48NB-C Models
Category
Power (Watts)
150 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
30A