SPM15-033-Q48N-C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 4.5A 18V - 75V Input
SPM15-033-Q48N-C
DigiKey Part Number
811-2902-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM15-033-Q48N-C
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SPM15-033-Q48N-C Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.41" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
4.5A