MYMGK1R820ERSR-H
DigiKey Part Number
811-MYMGK1R820ERSR-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
811-MYMGK1R820ERSR-HCT-ND - Cut Tape (CT)
811-MYMGK1R820ERSR-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYMGK1R820ERSR-H
Description
20A, NON-ISOLATED POL DC/DC CONV
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 1.8V 20A 8V - 15V Input
EDA/CAD Models
MYMGK1R820ERSR-H Models
Category
Current - Output (Max)
20A
Mfr
Power (Watts)
36 W
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
87.8%
Voltage - Input (Min)
8V
Voltage - Input (Max)
15V
Size / Dimension
0.41" L x 0.35" W x 0.22" H (10.5mm x 9.0mm x 5.6mm)