IRQ-24/4.2-T110PF-C
DigiKey Part Number
IRQ-24/4.2-T110PF-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRQ-24/4.2-T110PF-C
Description
DC DC CONVERTER 24V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 4.2A 57.6V - 160V Input
Category
Power (Watts)
100 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88.2%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
57.6V
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
4.2A