IRH-5/30-T110N-C
DigiKey Part Number
811-3473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRH-5/30-T110N-C
Description
DC DC CONVERTER 5V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 30A 57.6V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRH-5/30-T110N-C Models
Category
Power (Watts)
150 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
57.6V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 12.7" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Half Brick
Current - Output (Max)
30A