IRH-12/21-W80NB1-C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 99
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 21A 16V - 160V Input
IR Series
IRH-12/21-W80NB1-C
DigiKey Part Number
811-IRH-12/21-W80NB1-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRH-12/21-W80NB1-C
Description
1/2 BRICK, 12VOUT @ 12.5A, 16-16
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Isolation
4.242 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
91%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
16V
Size / Dimension
2.49" L x 2.39" W x 0.55" H (63.2mm x 60.7mm x 14.0mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
21A
Approval Agency
CE, cURus, UL
Power (Watts)
252 W