RCE5C1H102J0K1H03B
DigiKey Part Number
490-12828-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCE5C1H102J0K1H03B
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Detailed Description
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
RCE5C1H102J0K1H03B Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C