LXDC2HL18A-052 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1.8V 600mA 2.8V - 5.5V Input
Murata EPC New Product Discoveries with Randall Restle Episode 7
Murata LXDC2HL DC/DC Converters – Another Geek Moment
LXDC2HL18A-052
DigiKey Part Number
490-5791-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXDC2HL18A-052
Description
DC DC CONVERTER 1.8V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
600mA
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OCP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
85%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
4-SMD Module
Voltage - Input (Min)
2.8V
Size / Dimension
0.10" L x 0.08" W x 0.04" H (2.5mm x 2.0mm x 1.1mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V