GRT31CR61H155KE01K
DigiKey Part Number
490-GRT31CR61H155KE01KTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRT31CR61H155KE01KCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRT31CR61H155KE01KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT31CR61H155KE01K
Description
CAP CER 1.5UF 50V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
GRT31CR61H155KE01K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)