BU-P1166-36-0
DigiKey Part Number
314-1288-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-P1166-36-0
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36.0" (914.40mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 1000V (1kV)
Category
Cable Length
36.0" (914.40mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Configuration
Banana to Alligator
Current Rating (Amps)
10A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 225
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
In-Stock: 480
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GATOR 12"
In-Stock: 85
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"
In-Stock: 5
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"