BU-2030-A-60-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 35
Datasheet
Image for BU-2030-A-60-2 is not available
BU-2030-A-60-2
DigiKey Part Number
BU-2030-A-60-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2030-A-60-2
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60.0" (1524.00mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 300V
Category
Cable Length
60.0" (1524.00mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
20 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
300V
Configuration
Banana to Alligator
Current Rating (Amps)
10A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GATOR 12"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 3
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
In-Stock: 5
TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"