Image for VSM-10-50-200-50-03-N is not available
VSM-10-50-200-50-03-N
DigiKey Part Number
4134-VSM-10-50-200-50-03-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSM-10-50-200-50-03-N
Description
VSM-10-50-200-50-03-N
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Connector Header, Male Pins Through Hole High Speed
Category
Number of Rows
10
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Number of Columns
50
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Features
Board Guide, Jackscrew
Connector Usage
Backplane
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
High Speed
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
500
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200VAC
Pitch
0.050" (1.27mm)