SST26WF040BT-104I/SN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
FLASH Memory IC 4Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 8-SOIC
SST26WF040BT-104I/SN
DigiKey Part Number
SST26WF040BT-104I/SN-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST26WF040BT-104I/SN
Description
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Memory Organization
512K x 8
Mfr
Memory Interface
SPI - Quad I/O
Series
Clock Frequency
104 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page
1.5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.65V ~ 1.95V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)