PIC18F25Q10T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC18F25Q10T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18F25Q10T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18F25Q10T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F25Q10T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18Q Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SSOP
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)