PIC18F25K80-I/SO
DigiKey Part Number
PIC18F25K80-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F25K80-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F25K80-I/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tube
RAM Size
3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)