PIC16F15313-E/SN
DigiKey Part Number
PIC16F15313-E/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15313-E/SN
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-SOIC
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5x10b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)