PIC16F15214-I/SN
DigiKey Part Number
150-PIC16F15214-I/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15214-I/SN
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F15214-I/SN Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 5/2x10b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)