PIC16F15213-I/P
DigiKey Part Number
150-PIC16F15213-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15213-I/P
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-PDIP
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5/2x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
32MHz
Supplier Device Package
8-PDIP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)