MSMCJLCE26AE3/TR
DigiKey Part Number
MSMCJLCE26AE3/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCJLCE26AE3/TR
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 36A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)