MSC050SDA120B
DigiKey Part Number
MSC050SDA120B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC050SDA120B
Description
DIODE SIL CARB 1200V 109A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 109A Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
MSC050SDA120B Models
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F
246pF @ 400V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247
Current - Average Rectified (Io)
109A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)