MIC5504-2.5YMT-TR
DigiKey Part Number
576-4906-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-4906-1-ND - Cut Tape (CT)
576-4906-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5504-2.5YMT-TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1)
EDA/CAD Models
MIC5504-2.5YMT-TR Models
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA