MIC5232-1.2YD5-TR
DigiKey Part Number
576-1829-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1829-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1829-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5232-1.2YD5-TR
Description
IC REG LIN 1.2V 10MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5232-1.2YD5-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Output Configuration
Protection Features
Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 10mA