AVR16EB20T-I/REB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AVR16EB20T-I/REB |
Description | 16KB RWW,2KB RAM,20MHZ,12-BIT AD |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AVR AVR® EB Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-VQFN (3x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AVR16EB20T-I/REB Models |
Series | RAM Size 2K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 14x12b |
Core Processor AVR | Oscillator Type External, Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 20MHz | Mounting Type Surface Mount |