ATTINY85V-10MUR
DigiKey Part Number
ATTINY85V-10MURTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY85V-10MUR
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-QFN-EP (4x4)
EDA/CAD Models
ATTINY85V-10MUR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz