ATTINY84V-10MUR
DigiKey Part Number
ATTINY84V-10MURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATTINY84V-10MURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATTINY84V-10MURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY84V-10MUR
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-QFN-EP (4x4)
EDA/CAD Models
ATTINY84V-10MUR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz