ATMEGA644P-20AUR
DigiKey Part Number
ATMEGA644P-20AURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATMEGA644P-20AURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATMEGA644P-20AURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA644P-20AUR
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
ATMEGA644P-20AUR Models
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
4K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz