ATMEGA48-20AU
DigiKey Part Number
ATMEGA48-20AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA48-20AU
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATMEGA48-20AU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
512 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Core Processor
AVR
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz