AT91SAM9X25-CU
DigiKey Part Number
AT91SAM9X25-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT91SAM9X25-CU
Description
IC MPU SAM9X 400MHZ 217LFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM926EJ-S Microprocessor IC SAM9X 1 Core, 32-Bit 400MHz 217-LFBGA (15x15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT91SAM9X25-CU Models
Category
Ethernet
10/100Mbps (2)
Manufacturer
Microchip Technology
USB
USB 2.0 (3)
Series
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 3.0V, 3.3V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Core Processor
ARM926EJ-S
Package / Case
217-LFBGA
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Supplier Device Package
217-LFBGA (15x15)
Speed
400MHz