25LC256T-H/SN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 1,585
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 23,429
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
Similar
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
onsemi
onsemi
STMicroelectronics
EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 5 MHz 8-SOIC
25LC256T-H/SN
DigiKey Part Number
150-25LC256T-H/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-25LC256T-H/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
150-25LC256T-H/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC256T-H/SN
Description
IC EEPROM 256KBIT SPI 5MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25LC256T-H/SN Models
Clock Frequency
5 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
6ms
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)