25LC020A-E/SN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
In Stock: 236
Rochester Electronics, LLC
onsemi
STMicroelectronics
STMicroelectronics
EEPROM Memory IC 2Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC
25LC020A-E/SN
DigiKey Part Number
25LC020A-E/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC020A-E/SN
Description
IC EEPROM 2KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25LC020A-E/SN Models
Category
Memory Interface
SPI
Mfr
Clock Frequency
10 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)