1N5418US
DigiKey Part Number
1N5418US-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5418US
Description
DIODE STANDARD 400V 3A B SQMELF
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 3A Surface Mount B, SQ-MELF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N5418US Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
150 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 400 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
B, SQ-MELF
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 9 A