MT40CB16T1-BP
DigiKey Part Number
MT40CB16T1-BPMS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT40CB16T1-BP
Description
SCR MODULE 1.6KV T1
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.6 kV Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount T1
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2.5 V
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1000A @ 50Hz
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
250 mA
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.6 kV
Package / Case
T1
Current - On State (It (AV)) (Max)
40 A