SE-1500-15
DigiKey Part Number
1866-4468-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE-1500-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SE-1500-15 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
10.94" L x 7.00" W x 2.50" H (278.0mm x 177.8mm x 63.5mm)
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC
Approval Agency
cURus
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
100 A