RST-10000-24
DigiKey Part Number
1866-4296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RST-10000-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 9600W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 196 ~ 305 VAC (3 Phase), 340 ~ 530 VAC (3 Phase) Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
21.26" L x 16.69" W x 3.29" H (540.0mm x 424.0mm x 83.5mm)
Voltage - Input
196 ~ 305 VAC (3 Phase), 340 ~ 530 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
400 A