RSD-60G-3.3
DigiKey Part Number
1866-5463-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-60G-3.3
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 3.3V 12A 36V Input
Category
Current - Output (Max)
12A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
40W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
86.5%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
5.04" L x 2.36" W x 0.98" H (128.0mm x 60.0mm x 25.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
3.3V