LRS-350-48
DigiKey Part Number
1866-3350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-350-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 350W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
LRS-350-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
7.3 A