LRS-200-12
DigiKey Part Number
1866-3330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-200-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 204W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LRS-200-12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87.5%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
17 A