EPS-65S-12
DigiKey Part Number
1866-1733-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPS-65S-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 65W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
EPS-65S-12 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.94" H (76.2mm x 50.8mm x 24.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5.42 A