EPS-65-48-C
DigiKey Part Number
1866-1727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPS-65-48-C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 65W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
EPS-65-48-C Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.07" L x 2.44" W x 1.46" H (103.4mm x 62.0mm x 37.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
1.36 A