EPP-400-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 103
Datasheet
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 243
Datasheet
Recom Power
In Stock: 144
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
EPP-400-24
DigiKey Part Number
1866-1658-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPP-400-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 252W
Customer Reference
Detailed Description
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
93%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
10.5 A