EPP-120S-48
DigiKey Part Number
1866-EPP-120S-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPP-120S-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.10" H (76.2mm x 50.8mm x 28.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
2.5 A