LMR-400-DB-500FT
DigiKey Part Number
4613-LMR-400-DB-500FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-400-DB-500FT
Description
CABLE COAXIAL LMR-400 500'
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable LMR-400 500.0' (152.40m) 50 Ohms
Category
Shield Type
Braid
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Impedance
50 Ohms
Series
Length
500.0' (152.40m)
Packaging
Spool
Jacket Color
Black
Part Status
Active
Conductor Material
Aluminum, Copper Coated
Cable Type
Coaxial
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Cable Group
LMR-400
Dielectric Diameter
0.285" (7.24mm)
Conductor Strand
Solid
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material
Polyethylene (PE)
VoP, Velocity of Propagation
84.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.405" (10.29mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C