SS2150-LTP
DigiKey Part Number
SS2150-LTPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SS2150-LTPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SS2150-LTPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS2150-LTP
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 2A DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 2A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F
170pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 2 A