SMLJ36A-TP
DigiKey Part Number
SMLJ36A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ36A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ36A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ36A-TP
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V