SMCJ1.5KE27AQ-TP
DigiKey Part Number
353-SMCJ1.5KE27AQ-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ1.5KE27AQ-TP
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
37.5V Clamp 40A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
23.1V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
25.65V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37.5V