GBJ15L06-BP
DigiKey Part Number
353-GBJ15L06-BP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBJ15L06-BP
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 15A GBJ
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 600 V Through Hole GBJ
Category
Current - Average Rectified (Io)
15 A
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 7.5 A
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SIP, GBJ
Technology
Standard
Supplier Device Package
GBJ
Voltage - Peak Reverse (Max)
600 V