DZ23C15HE3-TP
DigiKey Part Number
353-DZ23C15HE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-DZ23C15HE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-DZ23C15HE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ23C15HE3-TP
Description
DIODE ZENER ARRAY 15V SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 15 V 300 mW ±5% SOT-23
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11 V
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
15 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms