BZX84C6V8W-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 6.8 V 200 mW ±5% Surface Mount SOT-323
SOT 323
BZX84C6V8W-TP
DigiKey Part Number
353-BZX84C6V8W-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V8W-TP
Description
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOT323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 100 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms