BZX84C12-TP
DigiKey Part Number
BZX84C12-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C12-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C12-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C12-TP
Description
DIODE ZENER 12V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms