BZX84B3V9-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 3.9 V 350 mW ±2% Surface Mount SOT-23
SOT 23
BZX84B3V9-TP
DigiKey Part Number
353-BZX84B3V9-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B3V9-TP
Description
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms